Topluluk Kuralları

Topluluk Kuralları

TAŞIMACIM TOPLULUK KURALLARI

Taşımacım Topluluk Kuralları, Taşımacım uygulamasının ve www.tasimacim.com’un (topluca “Taşımacım Platformu” olarak anılacaktır), müşterileri, sürücüleri, kuryeleri ve işletmeleri harika bir deneyim sağlamak ve hizmet kalitesini sağlarken kendilerini güvende ve saygın hissetmelerini sağlamak için geliştirilmiştir.

Kurallarımız, bunlarla sınırlı olmamak üzere müşteriler, sürücüler, kuryeler ve işletmeler dahil, Taşımacım Platformunu kullanan herkes için geçerlidir. Ayrıca, Taşımacım çalışanları ve iş ortakları ile çevrimiçi destek sistemleri veya telefon üzerinden etkileşime geçen herkes için geçerlidir.

Buna ek olarak, kurallarımız, bazı durumlarda, diğer platformlardan alınan bilgiler de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, farkında olduğumuz ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz Taşımacım Platformu dışındaki davranışlar için, özellikle bu tür davranışların Taşımacım Platformunun güvenliğini tehdit edebileceği durumlarda, geçerlidir.

Sizi Taşımacım Platformu’ndaki herkes için destekleyici ve misafirperver bir ortam sağlamak için bize katılmaya davet ediyoruz.

Aşağıdaki kurallarımız, Taşımacım Platformu’ndaki deneyiminizin etkilenmesine neden olabilecek davranışlar veya koşullarla beraber, Taşımacım Platformu’ndaki olumlu topluluk katılımının bir kısmını açıklayacaktır. Taşımacım, kurallarımızı (kurallarımıza dahil edilen politikalarımız dahil) istediği zaman değiştirme, tadil etme veya herhangi bir şekilde güncelleme hakkını saklı tutar. Kurallarımızı düzenli olarak okumanız şiddetle tavsiye edilir. Düzenli olarak güncelleyeceğimiz aşağıdaki kurallar, Taşımacım topluluğundaki herkesten beklediğimiz davranışların temelini oluşturmaktadır. Kurallarımız periyodik olarak gözden geçirilir ve güncellenir.

Kurallarımızı anlamak önemlidir. Standartlarımızdan herhangi birine uymamak, Şart ve Koşulların esaslı bir ihlali olarak kabul edilebilir ve Taşımacım Platformuna erişim kaybı ve/veya varsa diğer sonuçlar da dahil olmak üzere Taşımacım Platformundaki deneyiminizin etkilenmesine neden olabilir.

Hepimiz İçin Kurallar

Taşımacım Platformunu kullanan herkes, Taşımacım’ın Topluluk Kurallarına uymalıdır.

1.Saygı

Kurallarımızda ve politikalarımızda temel hedefimiz, her deneyim sırasında olumlu iletişimi ve hizmeti teşvik etmektir.

2.Güvenlik

Ekibimiz, Taşımacım Platformunu kullanırken deneyimlerinizi daha güvenli hale getirmek için sürekli çalışmaya kararlıdır. Müşterilerimizin, sürücülerimizin ve kuryelerimizin güvenliği bizim için son derece önemlidir.

3.Yasalara Uymak

Taşımacım Platformunu kullanan herkesin, ilgili yasa ve yönetmeliklere sıkı sıkıya bağlı kalmak için üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.

4.Geri Bildirim

Bize ve topluluğumuza saygılı bir şekilde ifade edilmeleri koşuluyla, geri bildirimlerinize, düşüncelerinize, endişelerinize ve yorumlarınıza değer veriyoruz, memnuniyetle karşılıyoruz. Ekibimiz kurallarımızı ve politikalarımızı sürekli olarak geliştirmektedir ve geri bildiriminiz, kurallarımızı Taşımacım Platformu’ndaki deneyiminize bağlı olarak, uygun önlemleri almamıza yardımcı olmak için önemlidir.

Saygı                                                 

Taşımacım topluluğundaki herkes, muamele görmek isteyeceği gibi, saygı, nezaket ve şefkatle davranmalıdır. Taşımacım Platformunu kullanırken benimsediğiniz yaklaşım bir etki bırakabilir. İşte bu yüzden nezaket önemlidir ve Taşımacım Platformunu kullanırken ve Taşımacım topluluğundaki diğer kişilerle etkileşime girerken -tıpkı halka açık herhangi bir yerde yaptığınız gibi- iyi bir yargıda bulunmanız ve diğer insanlara karşı terbiyeli davranmanız beklenir.

Geç teslimatlar hem alıcı hem de gönderen için bir sorundur, bu nedenle teslimatınızı alacağınızda veya bırakacağınızda zamanında orada olmaya çalışın. Güvenlik en önemli önceliğimiz olduğundan, her zaman hız sınırı içinde dikkatli sürmeli ve yerel trafik kurallarına uymalısınız. Yolculuktan sonra herhangi bir kişisel nedenden dolayı alıcı veya gönderenle iletişim kurmanız kesinlikle yasaktır. Bir anlaşmazlıkta bile, bağırarak, küfürlü bir dil kullanarak veya kapıları çarparak meseleleri kendi elinize almayın.

1.1 Fiziksel Güç veya Yaralama, Zorlama, Tehdit ve Suistimal

Herhangi bir cinsel suç işlemeniz kesinlikle yasaktır. Hiçbir zaman cinsel davranış veya bununla ilgili herhangi bir cinsel saldırı ve suistimalde bulunmamalısınız.

Taşımacım Platformunu kullanırken yeni tanıştığınız hiç kimseye fiziksel temasta bulunmayın. Bununla birlikte, teslim edilecek paket için fiziksel yardıma ihtiyaç duyan veya fiziksel yardım talep eden kişiler, izin verilen istisnalar arasındadır. Her türlü fiziksel güç kesinlikle yasaktır.

Kişisel alana ve mahremiyete saygı duymak hepimizin değer verdiği bir şeydir. Diğer taraf sizinle sohbet ederken rahat olduğu sürece, sıradan bir konuşma yapmakta bir sakınca yoktur. Diğer insanların kişisel yaşamları hakkında soru sormayın veya görünüşleri hakkında yargıda bulunmayın.

Aşağıdaki listede uygunsuz davranış örnekleri verilmiştir; ancak bunların kapsamlı olmadığını, cinsel saldırı ve suistimalin herhangi bir davranışı içerebileceğini belirtmek önemlidir. Bunlar diğer platformlardan daha katı görünebilir, ancak bunun nedeni Taşımacım Platformunu kullandığınız süre boyunca sizi mümkün olduğunca güvende tutmak istememizdir.

 • Kişisel sorular (örneğin, ilişki durumu, parasal veya cinsel yönelim hakkında) sorulmamalıdır çünkü kişisel sorular ve kişisel alana ihlal etmek genellikle uygunsuz kabul edilir;
 • Tacizin toplumsal ve kişisel normlara göre farklılık gösterdiği unutulmamalıdır, örneğin görünüş hakkında yorum yapmak başkaları için rahatsız edici olabilir. Buna hem aşağılayıcı hem de övgü niteliğindeki yorumlar dahildir;
 • Doğası gereği cinsel içeriği bulunan ve başkalarını rahatsız eden açık yorumlar ya da jestler (örneğin, sözlü olmayan jestler, açık ve net görüntüler, müstehcen mesajlar) yapılmamalıdır;
 • Kimseyle flört edilmemelidir (örneğin, söz kullanmadan flört, cilveli olmak veya çok yakın olmak);
 • Uygunsuz materyaller görüntülenmemelidir (örneğin, müstehcen nesneler veya resimler);
 • Diğer müşterilerin gizliliğine ve kişisel alanlarına saygı göstermenizi şiddetle tavsiye ederiz. Alıcıya veya gönderene profesyonel gerekçeler dışında mesaj göndermek veya onu aramak hem bir taciz biçimi hem de kişisel güvenlik ve veri koruma hakkına yönelik bir ihlaldir;
 • Pornografik ve müstehcen içerikler veya cinsel şiddet ya da saldırı içeren içerikler gösterilmemelidir; ve
 • Taşımacım herhangi bir şiddet veya saldırganlığa göz yummadığı için her zaman şiddet içeriği bulunan ve saldırgan davranışlardan kaçınılmalıdır. Herkes, sözlü olarak tartışmak, müstehcenlik veya imada bulunmak, tehdit veya fiziksel şiddet uygulamak gibi saldırgan davranışlardan uzak durmalıdır.

1.2  Tehdit Edici ve Kaba Davranışlar

Öfkeli veya kaba patlamalar, agresif veya taciz edici davranışlar kesinlikle yasaktır. Küfürlü bir dil kullanmaktan veya her türlü şiddetten, saldırganlıktan, saygısızlıktan ve uygunsuz davranışlarda bulunmaktan kaçının. Açık ve net görüntüleri (müstehcen veya fiziksel şiddeti tasvir eden) Taşımacım topluluğundaki diğer kişilerle paylaşmayın; bu, bu tür görüntülerin Taşımacım’ın çevrimiçi destek sistemleri aracılığıyla veya bir Taşımacım Platformu deneyimiyle bağlantılı olarak paylaşılmasını veya dağıtılmasını içerir. Dini inanç ve siyasi seçim gibi konularda farklı fikirleriniz veya algılarınız olsa dahi, potansiyel olarak bölücü olabilecek bu tür konularla uğraşmaktan uzak durmak iyi bir fikir olabilir. Herkes, sözlü tartışmalara girmek, kabalık etmek, tehdit etmek, fiziksel saldırıda bulunmak dahil olmak üzere herhangi bir saldırgan veya kaba davranış göstermekten kaçınmalıdır. Durumun kontrolden çıkması durumunda, meseleleri asla kendi elinize almayın veya gerginliği arttırmayın (yani, sürüşün devam edip etmediğine veya bitip bitmediğine bakılmaksızın taciz veya tehdit oluşturmayın). Bir sorun ortaya çıkarsa her zaman mümkün olan en kısa sürede Taşımacım Platformunu bilgilendirmeyi tercih edin. Tüm taraflara adil bir şekilde hizmet etmeyi amaçlıyoruz ve uygun önlemleri alacağız.

1.3  Yolculuk Sonrası İletişim

Müşteriler, sürücüler ve kuryeler, sorunsuz teslimatı kolaylaştırmak için sadece Taşımacım Platformunun sağlamış olduğu iletişim yöntemlerini sürdürmelidir. Herhangi bir iletişim ve ilişki, yolculuk veya teslimat tamamlandıktan sonra sona ermelidir. Herhangi bir nedenle teslimat tamamlandıktan sonra müşterilerle iletişim kurmak veya takip etmek, kişisel alanın ve gizliliğin ihlalinin bir şeklidir ve bu sebeple cezai sorumluluk dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Taşımacım, eyleminizden sorumlu olmayacak veya herhangi bir sorumluluk paylaşmayacaktır. Herhangi bir iade veya kayıp ürün için, müşteri uygulamalar aracılığıyla Taşımacım ile iletişime geçebilir. Mesajlaşma, arama, sosyal medya iletişimi, ziyaret etme veya bir yolculuk veya teslimat tamamlandıktan sonra birini şahsen ziyaret etmeye çalışmak gibi istenmeyen temaslar taciz olarak kabul edilebilir. Herkesin güvenliği ve emniyeti bizim için önemlidir, bu nedenle gereksiz iletişim bilgilerini paylaşmayın. Kişisel bilgilerin veya teslimat detaylarının yetkisiz olarak açıklanması kesinlikle yasaktır. Ayrıca, Taşımacım’ın gizlilik politikasına boyun eğer ve bunlara uymayı kabul edersiniz. Yukarıdakileri ihlal etmeniz durumunda Taşımacım’ı herhangi bir ceza, zarar veya iddiadan tazmin edersiniz.

1.4  Ayrımcılık

Her zaman güvende ve hoş karşılandığınızdan emin olmak için çalışıyoruz. Taşımacım Müşteri Hizmetleri ekibi ve Sürücü İşlem ekibi de dahil olmak üzere yasa dışı ayrımcılık davranışlarına veya herhangi bir tacize müsamaha göstermeyeceğiz.

Aşağıdaki nedenlerle birine karşı ayrımcılık yapmak yasalara aykırıdır:

 • yaş
 • renk (siyahi, beyaz)
 • engellilik
 • cinsiyet
 • medeni durum
 • ulusal köken
 • hamilelik ve annelik
 • ırk
 • din veya inanç
 • cinsel yönelim

Ayrımcılık aşağıdaki şekillerde görülebilir:

 • Bir kişinin ırkına, dinine, uyruğuna, engelliliğine, cinsel yönelimine, cinsiyetine, medeni durumuna, cinsel kimliğine, yaşına veya yasalarca korunan diğer özelliklerine dayalı hizmetler sunmayı reddedemezsiniz. Bu tür bir eylem, Taşımacım Platformuna erişim kaybına neden Diğer tarafın gruba ait olup olmadığına bakılmaksızın bir kişi veya grup hakkında aşağılayıcı veya ayrımcı sözler söylemek saygısızlıktır.
 • Bu özelliklere dayanarak veya bir teslim alma yeri veya teslimat yerinde ayrımcılık yapmaya hoşgörü gösterilmez. Yalnızca belirli bir mahalleden veya mahalledeki insanlardan veya işletmelerden kaçınmak amacıyla istekleri kasıtlı olarak reddederseniz veya iptal ederseniz veya teslimat taleplerini iptal etmek için Taşımacım Platformundaki özellikleri kullanırsanız, bu durum Taşımacım Platformuna erişim kaybına neden olabilir.

1.5  Güvenli Teslimat

Müşteri, belgenin/paketin teslimat hizmeti için sürücüye veya kuryelere teslim edilmesinden önce paketlenmesini ve korunmasını sağlamak için ekstra özen göstermelidir. Müşteriler, madde hacmine veya kapasite sınırına uymayan bir hizmet türü kullanarak teslimat isteğinde bulunmaktan kaçınmalıdır. Sürücüler ve kuryeler, siparişin yerine getirilmesinin araç ağırlığını veya hacim kapasitesini aşmamasını ve / veya bir güvenlik riski oluşturmamasını sağlamakla yükümlüdür.

Teslimat işlemi sırasında, sürücünün veya kuryenin herhangi bir paket veya belgeye zarar vermesine, belgeyi veya ambalajı açmasına izin verilmez. Teslimat sırasında ürünlerin (paket / belge) herhangi bir kaybı veya hasarı, sürücünün veya kuryenin sorumluluğundadır. Sürücüler ve kuryeler, gerektiğinde Taşımacım Platformundaki diğer kişilerin görebilmesi için teslimatın uygun fotoğraflı onayını sunmalıdır.

1.6  Olumlu Bir İzlenim Bırakmak

Bir müşteri yanlış öğeler aldığında ya da hiç öğe almadığında bu durum kötü ve eksik bir deneyime yol açabilir. İşletmeler, Taşımacım siparişlerinde doğru öğeleri teslim etmek hususunda dikkatli olmalılardır.

Yüksek iptal oranları Taşımacım Platformu müşterileri için olumsuz bir deneyim bırakır.

Mümkün olan her yerde Taşımacım Platformu aracılığıyla iletilen sipariş taleplerini takip edin. Herhangi bir uyarı gerekirse, lütfen müşteriyle iletişim kurulduğundan emin olun.

Güvenlik                                                  

Daha güvenli ve dostça bir deneyim elde etmek ve buna teşvik etmeyi sağlamak için herkesin oynayacağı bir rol olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, hesap paylaşımı, hesap sahibinin yaşı ve daha fazlası hakkında standart gereksinimlerimiz bulunur.

2.1  Hesap Paylaşımı

Adınıza kayıtlı bir hesaba yalnızca sizin erişmenize izin verilir. Hesap paylaşımına izin verilmez. Taşımacım Platformunu kullanmak için aktif bir hesap açmalı ve sürdürmelisiniz. Başka bir kişinin hesabınızı kullanmasına izin veremezsiniz, hesabınızı, şifrenizi veya fotoğrafınızı kimseyle paylaşamazsınız. Hesabınızda gerçekleştirilen tüm faaliyetler Taşımacım tarafından sizin tarafınızdan gerçekleştirilmiş sayılacaktır. Kendi gizliliğinizi korumaktan ve yetki vermeseniz bile bilgilerinizin tüm kullanımlarından siz sorumlusunuz bu sebeple Taşımacım Platformuna erişmek için hesabınızla bağlantılı olarak kullanılan kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın. Hesabınızın güvenliği sizin sorumluluğunuzdadır.

Sürücü veya kurye, teslimatın tüm bölümlerini (sipariş alındıktan sonra alıcıya son teslimata kadar herhangi bir işlem de dahil olmak üzere) istisnasız olarak kendileri tamamlamalıdır.

2.2  Yasal Yaşın Altındaki Kişiler

Bir bireyseniz, Taşımacım hesabına sahip olmak için yasal yaşta (yani 18 yaşında) veya daha büyük bir yaşta olmalısınız. Hesap sahiplerinin, teslimatı gönderirken veya teslim alırken hesap sahibinin veya başka bir yetişkinin eşlik etmeyeceği yasal yaşın altındaki herhangi biri için hizmet talep etmesine izin verilmez. Bu yaş kısıtlamaları, yerel kurallarımız, şartlarımız veya diğer politikalarımız değişmediği sürece geçerlidir.

2.3  Araç Bilgileri

Aracınızın durumunu güvenlik standartlarına ve düzenleyici yerel yönetmeliklere uygun olarak koruyun. Yalnızca Taşımacım’a kayıtlı aracı kullandığınızdan emin olun. Sorunsuz ve kolay bir teslimat için Taşımacım Platformu, müşterilere kuryeler, sürücüler ve araçları hakkında, araç plaka numarasını, modelini, profil resmini ve sürücünün adını içerebilecek tanımlayıcı bilgiler verir. Belgelerinizi süresi dolduğunda veya üzerinde herhangi bir değişiklik olduğunda güncellemek ve yeniden göndermek sizin sorumluluğunuzdadır.

Sürücüler ve kuryeler tarafından yapılan yolculukları ve teslimatları gerçekleştirmek için yalnızca izin verilen araçlar kullanılmalıdır. Her zaman, geçerli bir sürücü belgesine ve ilgili makamların ihtiyaç duyabileceği diğer izinlere veya lisanslara sahip olmanız gerekir. Siz ve aracınız ayrıca yerel yönetmelikler ve yetkili tarafından öngörüldüğü şekilde geçerli bir sigorta kapsamında olmalısınız.

2.4  Uygun Bakım ve Onarım

Sürücülerin ve kuryelerin, Taşımacım Platformunu kullanmak için araçlarını iyi ve güvenli bir çalışma durumunda (yasalar uyarınca veya başka bir şekilde gerekli olabileceği gibi) tutmaları beklenir. Aracınız iyi çalışır durumda olmadığı sürece ne kadar iyi sürerseniz sürün, güvende olamazsınız. Aracınızın durumunu, düzenli aralıklarla uygun şekilde servis yaptırarak korumalısınız. Değilse, aracınız sizi çok önemli bir zamanda yarı yolda bırakabilir.

Aracınızın bakım planı ve gereksinimleri hakkında bilgi edinmek için aracınızın kullanım kılavuzunu iyice okuyun. Bakım programları bir araçtan diğerine büyük farklılıklar gösterir.

Otomobilin etrafında dolaşırken doğru lastik şişirmesi, temiz camlar, farlar ve aynalar, sıvı sızıntıları ve ön cam silecek lastiği aşınması da dahil olmak üzere düzenli olarak 360 Derece Araç Muayenesi yapın. Bu basit uygulama güvenli bir sürüş sağlayacak ve sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

2.5  Emniyet Kemerleri

Emniyet kemerlerinin varlığında ister ön ister arka koltuklarda olun, her zaman bunları takmanızı öneririz, çünkü bir kaza sırasında hayat kurtarmanın ve yaralanmaları azaltmanın en etkili yolu bu olabilir. Emniyet kemerleri yasalarca zorunlu kılınabilir ve bu durumda, bunları yasalara uygun olarak gerektiği şekilde takmanız gerekir.

2.6  Motosikletler İçin Kask Kullanımı

Güvenliğiniz için motosiklet sürerken size en uygun kaskı bulun. Bu kasklar, üreticinin verdiği talimatları (çenenizin altına sıkıca oturmak ve alnınıza oturtmak da dahil) izlerseniz, sürüş sırasında sizi güvende ve korumalı tutacaktır. Bir kask, bindiğiniz ortamda sizin kafatasınızı ve başınızı korur. Kasklar (kask tipi ve güvenlik sertifikası dahil) yasalarca zorunlu kılınabilir ve bu durumda, bunları yasalara uygun olarak gerektiği şekilde takmanız gerekir.

2.7 Video    ve/veya    Ses    Kaydeden    Araç  Kameralarının Kullanımı

Sürüşleri kaydetmek ve Taşımacım’a, emniyet görevlisine veya sigorta şirketlerine, bir sürüş sırasında bir şeylerin ters gitmesi durumunda, ters gitmesinin nedeni veya hatanın belirlenmesine yardımcı olmak için kanıt sağlamak için kullanılabilecek bir dashcam (araç yol kamerası) takmanız ve kullanmanız önerilir. Lütfen aşağıdaki bilgilere dikkat edin:

 • Belirli durumlarda ve bazı yerlerde, yerel gizlilik yasaları ve yönetmelikleri, bir yolcunun kaydedilmesi için onay vermesini gerektirir.
 • Sürücüler kayıtları kendi takdirlerine bağlı olarak Taşımacım’a gönderebilirler. Taşımacım, gönderilen görüntüleri inceleyecek ve kurallarımıza ve platform kullanım şartlarımıza uygun olarak gerekli ve uygun tüm eylemleri gerçekleştirecektir.
 • Yolculuk sırasında bizimle, müşterimizle, sürücümüzle, araç içi ses ve/veya video kaydıyla etkileşiminiz yoluyla yakalanan kişisel verileri (örneğin, görüntünüz veya sesiniz veya her ikisi ve ilgili meta veriler) sosyal medyada veya diğer dijital veya fiziksel olarak halka açık yerlerde paylaşmak veya yayınlamak, kurallarımızın ihlalidir ve güvenlik ekibimiz tarafından daha fazla soruşturmaya yol açabilir

2.8  Sürüş Sırasında Tetikte, Farkında ve Uyanık Kalın

Uykuluyken motorlu bir araç kullanmak sizi ve yoldaki diğer sürücüleri tehlikeye sokar. Gözlerinizi yolda tutmak, iyi dinlenmiş olmak, uzun saatler boyunca çalışmaktan kaçınmak, uykuya neden olan ilaçlardan uzak durmak veya alkollü içecekler tüketmemek de dahil olmak üzere kendinizi ve başkalarını güvende tutmak için üzerinize düşeni yapmalısınız, böylece herhangi bir duruma hızlı bir şekilde tepki verebilirsiniz.

2.9  Yolu Paylaşın

Güvenli bir sürücü olarak güvenliğin öneminin farkında olmalısınız. Koruyucu sürüş (defansif sürüş) hakkında iyi bir anlayışa sahipseniz, kazalar önemli ölçüde azaltılabilir veya hatta önlenebilir. Koruyucu sürüş, sizi güvende tutmak ve diğer yol müşterilerinin neden olduğu zorluklardan kaçınmak için çeşitli yaklaşımlar ve taktikler kullanan bir sürüş türüdür.

Koruyucu sürüş:

 • Temponuzu kontrol altında tutmayı
 • Gözünüzü ön tarafta tutmayı ve beklenmedik durumlara hazırlamayı
 • Uyanık olmayı ve dikkat dağıtıcı şeylerden etkilenmemeyi
 • Diğer sürücü ve yayaların çeşitli eylemlerine ve tepkilerine hazır olmayı
 • Diğer sürücülerin normalden farklı davranmasını beklemeyi
 • Diğer sürücüleri gözlemlemeyi ve saygı duymayı
 • Önünüzdeki araçla aranızda güvenli bir mesafe bırakmayı
 • Hava ve/veya yol koşullarını göz önünde bulundurarak (ve/veya ayarlayarak) güvenli sürüş sağlamayı
 • Bir virajın ortasında frene basmayı önlemek için, viraja yaklaşmadan önce hızınızı ayarlamayı,

Gerektirir.

2.10  Olağanüstü Durumlar

Toplumun acil durum hazırlığı büyük ölçüde planlamaya dayanır. Taşımacım, kendi takdirine bağlı olarak bunlarla sınırlı olmamak üzere doğal afetler, halk sağlığı acil durumları, grev ve kamu krizi durumları dahil kamu acil durumları sırasında platformumuzun güvenliğini korumaya çalışmak ve acil durumları hafifletmek için ek önlemler alabilir.

Örneğin, Taşımacım, bir hükümet yetkilisinden, Taşımacım Platformunu kullanan herhangi birinin genel olarak kamuya potansiyel bir zarar verebileceği konusunda bildirim alırsa, bireyin Taşımacım Platformunu kullanmaya devam etmesine izin vermek makul ölçüde güvenli olana kadar ve bu süreç içerisinde, bireyin erişimini geçici olarak askıya alabiliriz.

Benzer şekilde, bir şehir veya bölgedeki bireylerin halk sağlığı acil durumu, doğal afet, grev veya diğer kamu krizi durumları sırasında Taşımacım Platformunun bir kısmını veya tamamını kullanmasını engelleyebilir veya Taşımacım Platformunun sürekli kullanılabilirliğinin toplum için ciddi ve tehlikeli bir tehdit oluşturabileceği durumlarda yetkililerin rehberliğine uymak için başka gereklilikler getirebiliriz.

2.11  Teslimat İçin Güvenli Bir Alan Sağlama

Taşımacım müşterileri, sürücüler ve kuryeler etrafında iyi bir muhakeme ve davranış sergilemeli ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamalıdır. Müşteriler ayrıca teslimat için güvenilir bir konum ayarlamalıdır; örnek vermek gerekirse, sürücülerin hayatını tehlikeye atabilecek tesislerdeki olayları engellemek diyebiliriz.

2.12  Alkol, Uyuşturucu, Silah ve Tüm Yasadışı Eşyalara Müsamaha Gösterilmez

Yasadışı uyuşturucular, alkol ve silahların taşınması yasaktır. Lütfen paketinizin içeriğinin niteliğinden şüphelenmek için bir nedeniniz varsa ve Taşımacım’ın tekliflerinin bir parçası olmayan veya yasadışı ve/veya tehlikeli mallar olduğundan şüphelenilen mal ve/veya hizmetler bulunduğundan şüphelenmek için bir gerekçeniz varsa, paketi daha fazla ele almayın ve Taşımacım’ı ve yetkilileri uyarın.

Yasalara Uyun                                         

Herkes yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere ve ayrıca Taşımacım’ın şart ve koşullarına ve politikalarına uymak zorundadır. Taşımacım Platformunu uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama, cinsel taciz dahil olmak üzere herhangi bir suç işlemek veya başka herhangi bir mevzuatı ihlal etmek için kullanmak özellikle yasaktır.

Kendinizin, diğer yol müşterilerinin ve yayaların hayatlarını tehlikeye atabilecek trafik ihlalleri yapmaktan ve dikkatsizce araba kullanmaktan kaçının. Bu, düzenleyici yasalara, trafik yasalarına, hız sınırlarına, yol sinyallerine ve trafik ışıklarına uymayı içerir. Yasaların gerektirdiği şekilde her zaman emniyet kemeri veya kask takmalısınız.

3.1  Uyuşturucu ve Alkol

Bir sürücü veya kuryeyseniz, işteyken içki içmeyin veya uyuşturucu kullanmayın çünkü sarhoşken araba kullanamaz veya motosiklete binemezsiniz. Alkol, uyuşturucu veya bir aracı güvenli bir şekilde kullanma yeteneğinizi etkileyen herhangi bir maddenin etkisi altındayken araç kullanmak veya motosiklete binmek yasalara aykırı olabilir. Aracınızda yasa dışı maddelere, açık alkol şişelerine ve silahlara izin verilmez. Bir müşteri veya halktan bir birey uyuşturucu veya alkolün etkisi altında olabileceğinize inanırsa, rezervasyonu derhal sonlandırma ve Taşımacım’ı veya yetkilileri uyarma hakkına sahiptir. Taşımacım Platformu kullanılırken uyuşturucu ve alkol kullanımına asla izin verilmez.

3.2  Ateşli Silah Yasağı

Müşteriler ve alıcılarının yanı sıra sürücüler ve kuryeler, Taşımacım Platformunu kullanırken yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerin izin verdiği ölçüde ateşli silah taşımaları kesinlikle yasaktır.

3.3  Dolandırıcılık

Aldatma güveni zayıflatabilir ve aynı zamanda tehlikeye sebebiyet verebilir. Kasıtlı olarak bilgileri tahrif etmek veya başka birinin kimliğini (örneğin oturum açarken veya bir güvenlik kontrolünden geçerken) kendi kimliği gibi varsaymak yasaktır. Olayları bildirirken, Taşımacım hesaplarınızı oluştururken ve bunlara erişirken, ücretlere veya harçlara itiraz ederken doğru bilgiler vermeniz önemlidir. Yalnızca hak sahibi olduğunuz ücretleri veya geri ödemeleri talep edin ve teklifleri ve promosyonları yalnızca planlandığı gibi kullanın. Kasıtlı olarak geçersiz Operasyon yapmayın.

Dolandırıcılık faaliyetleri:

 • Hileli durumlar veya diğer amaçlar için bir yolculuğun veya teslimatın süresinde veya mesafesinde kasıtlı bir artış,
 • Müşterileri hileli amaçlarla iptal etmeye teşvik etmek de dahil olmak üzere, sipariş veya teslimat taleplerini tamamlama niyetinde olmadan kabul etmeyi,
 • Dolandırıcılık amacıyla hayali hesaplar veya siparişler oluşturmayı,
 • Bekleme ücreti veya olası temizlik gibi hileli masrafları talep etmeyi,
 • Teslimat öğesini hiç teslim almadan bir teslimatı tamamladığını iddia etmeyi,
 • Bir teslimat ürününü teslim almak ve siparişin tamamını teslim etmek yerine tamamını veya bir kısmını saklamayı,
 • Platformun ve GPS sisteminin normal çalışmasına müdahale etmek veya manipüle etmek için eylemlerde bulunmayı,
 • Teklifleri veya promosyonları kötüye kullanmayı ve/veya bunları amaçlanan amaçları için kullanmamayı,
 • Yanlış yinelenen hesaplar oluşturmayı,
 • Platforma erişim veya fayda elde etmek için yetkisiz uygulamaların veya araçların kullanılmasını,
 • Belgelerin, dosyaların veya diğer verilerin dolandırıcılık amacıyla tahrif edilmesini

İçermekle beraber bunlarla sınırlı değildir.

3.4  Platform Dışı Siparişler

Yerel yasalara (varsa) uygun kalırken, her deneyimin mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlamak için, Taşımacım platformundaki tüm yolculuklar Taşımacım uygulaması aracılığıyla düzenlenmelidir.

Sürücülerin ve kuryelerin, Taşımacım platformunda teslimat için yetkili olmayan platform dışında bir ödeme kabul etmeleri yasaktır.

Nakit siparişler için, müşteriler teslimat maliyetini karşılamak için tam tutarı getirmeyi unutmamalıdır.

Sürücüler ve kuryeler, Taşımacım’ın nakit siparişlerdeki hizmet ücretlerini her zaman siparişi kabul ettiklerinde ödemek zorundadır.

3.5  Diğer Kabul Edilemez Faaliyetler

Hırsızlık eylemleri sadece Taşımacım Platformunu kullanırken tolere edilmemekle kalmaz; aynı zamanda cezai bir suçtur. Buna, sınırlama olmaksızın, platformdaki diğer tarafları maddi veya finansal amaçlarla kasıtlı olarak mahrum bırakmak veya yanıltmak dahildir.

Taşımacım’ın ticari markasını veya fikri mülkiyetini izinsiz kullanmayın. Yerel yönetmeliklerin Taşımacım markalı ürünlerin sergilenmesini gerektirdiği durumlarda, sürücüler ve kuryeler sadece Taşımacım’dan elde edilen Taşımacım markalı ürünleri kullanmalıdır. Sürücüler ve kuryeler, Taşımacım Platformuna erişimleri yoksa, kendilerini Taşımacım ile sürüş veya teslimat olarak sunmamalıdır. Sürücüler ve kuryeler, Taşımacım Platformuna erişimlerini kaybetmeleri durumunda Taşımacım işaretini taşıyan eşyaları (varsa) Taşımacım’a iade etmelidir. Taşımacım’ın adını veya ticari markasını taşıyan ışıklar, plakalar, işaretler veya benzeri öğeler gibi yetkisiz veya üçüncü taraf öğelerin kullanılması, müşteriler arasında karışıklık yaratabilir.

Geri Bildirim                                            

Ekibimiz kurallarımızı sürekli olarak geliştirir ve teknolojimiz geliştikçe kurallarımızın buna bağlı kalmasını sağlamak için geri bildirimleriniz kullanılır. Bu sebeple geri bilgileriniz önemlidir. Lütfen her yolculuğun veya teslimatın tamamlanmasından sonra deneyiminizi değerlendirin. Dürüst geri bildirim, herkesin davranışlarından sorumlu olmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu, saygılı ve güvenli bir ortam oluşturmaya katkıda bulunur.

Yolda çarpışma gibi bir şey olursa, Müşteri Hizmetleri ekibimizin veya Sürücü İşletmeleri ekibimizin gerektiğinde araştırma yapabilmesi ve zamanında destek sunabilmesi için uygulamadaki Yardım’a dokunarak bunu bildirebilirsiniz. Acil bir durumda veya kendinizi acil bir tehlike altında bulduğunuzda, Taşımacım ile iletişime geçmeden önce yerel makamlarınıza veya acil durum hizmetlerinize başvurun.

4.1  Değerlendirmeler

Müşteriler, satıcılar, sürücüler ve kuryelerin hepsi puan alabilir ve verebilir, ayrıca yolculuğun veya teslimatın nasıl geçtiği hakkında bilgi sağlayabilir. Bu geri bildirim yöntemi hesap verilebilirliği artırır ve herkes için saygılı, güvenli ve şeffaf bir ortamın yaratılmasına katkıda bulunur. Uygulama, sürücülerin ve kuryelerin mevcut derecelendirmelerini görüntülemelerini sağlar. Uygulamayı açıp profile basarak, yolcular puanlarını adlarının altında listelenmiş olarak görebilirler

Platformun minimum ortalama derecelendirmesini karşılamayan sürücüler, kuryeler ve müşteriler Taşımacım Platformuna erişimlerini kaybedebilir. Ortalama puanınızı yüksek tutmak istiyorsanız, Taşımacım Platformunu kullanırken ve Taşımacım Topluluğundaki diğer kişilerle etkileşime girerken tüm bireylere karşı nazik ve saygılı olmak faydalıdır. Çoğu sürücü ve kurye olağanüstü hizmet sunar ve çoğu sürücü, kurye ve müşteri nazik ve düşüncelidir, bu nedenle çoğu teslimat başarılı bir şekilde gider. Taşımacım Müşteri Hizmetleri ekibiyle veya Sürücü Operasyon ekibiyle iletişime geçerseniz bireysel derecelendirmeler kaldırılmaz. Bazen bir yolculuğun veya teslimatın planlandığı gibi gitmediğini ve bunun da daha düşük bir puana neden olabileceğini anlıyoruz.

Düşük derecelendirmeler nedeniyle Taşımacım Platformuna erişimini kaybetmiş bir sürücü veya kuryeyseniz, eleme koşullarını yerine getirirseniz ve bir kalite iyileştirme kursunu tamamladığınıza dair kanıt gösterirseniz geri alınabilirsiniz.

4.2  Teslimatın İptali

Sistemimizin tüm sürücüler, kuryeler ve müşteriler için sorunsuz çalışmasını sağlamak için, kesinlikle gerekli olmadıkça (örn. Araba arızası / kazalar) siparişleri iptal etmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Acil bir durum nedeniyle bir paketi teslim alamıyor veya teslim edemiyorsanız, lütfen rezervasyonu iptal etmeden hemen önce göndereni/alıcıyı arayın. Yaptığınız/kabul ettiğiniz bir rezervasyonu tamamlayın. Bu, güven oluşturmak ve daha fazla müşteriyi, sürücüyü ve kuryeyi Taşımacım Platformunu kullanmaya teşvik etmek için çok önemlidir. Daha fazla müşteri, sürücüler ve kuryeler için daha fazla iş anlamına gelir; daha fazla sürücü ve kurye, bir bütün olarak müşteriler için daha hızlı eşleşme süresi anlamına gelir. Bir kurye, sürücü veya müşteri olarak birbirini izleyen yolculukları veya siparişleri düzenli olarak iptal ederseniz, Taşımacım Platformu’ndaki deneyiminiz etkilenebilir.

4.3  Taşımacım Kurallarımızı Nasıl Uygular?

Yukarıdaki kurallara uyulmaması durumunda platformdaki deneyiminiz etkilenebilir. Taşımacım Şart ve Koşullarından herhangi birini veya kurallarımızdan herhangi birini veya Taşımacım’ın zaman zaman size iletebileceği ek politika ve kurallar dahil olmak üzere geçerli herhangi bir şartı, koşulu veya politikayı ihlal ederseniz, Taşımacım Platformuna ve/veya geçerli olan diğer sonuçlara erişiminizi kaybedebilirsiniz. Müşteri hesabı ve sürücü hesabı gibi birden fazla Taşımacım hesabınız varsa, kurallarımızı birinde ihlal etmeniz, hepsine erişiminizi kaybetmenize sebebiyet verebilir. Buna ek olarak, emniyet kuvvetleri devreye girerse, yerel düzenlemelere uygun olarak onların soruşturma süreçlerine yardımcı olacağız. Bir hata nedeniyle Taşımacım Platformuna erişiminizi kaybettiyseniz, lütfen Taşımacım Müşteri Hizmetleri veya Sürücü Operasyon ekibi ile iletişime geçin.

Taşımacım, çeşitli yollarla geri bildirim alır, Müşteri Hizmetleri ekibimiz veya Sürücü Operasyon ekibimiz kurallarımızı ihlal edebilecek raporları inceler ve gerekli soruşturmayı yürütebilir. Potansiyel olarak zararlı davranışların farkına varırsak, araştırmak için sizinle iletişime geçebiliriz. Tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, değerlendirmemiz tamamlanana kadar hesabınızı askıya alabilir veya devre dışı bırakabiliriz.

Platformdaki diğer kişilerin bunu görebilmesi için lütfen teslimatın makul fotoğraf onayını sunun. Yanlış veya uydurma raporlamaya izin verilmez.

Son olarak, Taşımacım Platformunu kullanmakla ilgilenen sürücüler ve kuryeler, mevzuatın izin verdiği şekilde motorlu taşıt kayıtlarını ve adli sicil kontrollerini içeren bir tarama sürecinden geçmelidir. Bu kontrollerden biri kurallarımızın veya yerel düzenleyiciler tarafından dayatılan diğer gereksinimlerin ihlal edildiğini ortaya çıkarırsa, bir sürücü veya kurye Taşımacım Platformuna erişimini kaybedecektir.

Not: Taşımacım sürücüleri ve kuryeleri Taşımacım’ın temsilcisi (gerçek veya görünüşte) veya çalışanı değildir. Bunlar bağlı olmayan üçüncü taraf hizmet sağlayıcılardır.

Kurallarımız, şartlarımız veya diğer politikalarımız, yukarıda açıklanan politikalardan herhangi birini herhangi bir zamanda değiştirebilir. Aksi belirtilmedikçe, değiştirilen versiyon yayınlandığı anda yürürlüğe girecektir.

İşbu topluluk kurallarının çevirileri ve/veya dilleri arasında herhangi bir çelişki veya tutarsızlık olması durumunda, Türkçe sürüm geçerli olacaktır.

Topluluk Kurallarımızı çıktı almak veya dijital olarak edinmek için aşağıdaki butondan PDF olarak indirebilirsiniz.

Topluluk Kuralları.PDF